Uluslarasası Sınavlara Hazırlık Programları

 

TOEFL (Test of English as a Foreign Language):

TOEFL, dünya üzerinde İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul gören testtir. 130 ülkede 7000' in üzerinde eğitim kurumu, devlet kurumu, profesyonel organizasyon ve şirket bu test sonuçlarını İngilizce bilgisinin bir göstergesi olarak kabul etmekte ve buna göre değerlendirmeler yapmaktadır. Birçok üniversite ve eğitim kurumu muafiyet sınavları yerine bu sınavı kabul etmekte, birçok şirket ve kurum işe alımlarında ya da terfilerde TOEFL skorunu gözetmektedir. TOEFL, adaylarının okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Sınav 4 temel bölümden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) oluşur ve internet üzerinden yapılır. TOEFL, Amerika merkezli ETS (Educational Testing Service) tarafından ve bu kurum tarafından yetkilendirilmiş test merkezleri tarafından yapılmaktadır.

 

IELTS (International English Language Testing System):

İngilizce yeterlilik göstergesi olarak en çok kabul gören testlerden biridir. IELTS, İngilizce'nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce dil seviyesini ölçmek için hazırlanmış bir sınavdır. 120'nin üzerinde ülkede 6000' in üzerinde eğitim kurumu, devlet kurumu, profesyonel organizasyon ve şirket bu test sonuçlarını İngilizce bilgisinin bir göstergesi olarak kabul etmekte ve buna göre değerlendirmeler yapmaktadır. Özellikle İngiltere, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Öğretim Kurumlarına giriş için ve Türkiye' de bazı üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıfından muafiyet için bu sınav skoru kabul edilir. IELTS, adayların dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini ölçer. Sınav 4 temel bölümden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) oluşur.

 

FCE (First Certificate in English):

Bu sınav genel İngilizce bilginizin İngilizce konuşulan bir ortamda eğitim görmenize veya çalışmanız için yeterli olduğunu kanıtlar. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılmaktadır. İngiltere’deki birçok üniversite dil yeterliliği anlamında FCE yi referans alırlar. Okuma, yazma, dilbilgisi, dinleme ve konuşma olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. Konuşma bölümü aynı gün olmayabilir. Konuşma sınavına iki ayrı sınav görevlisi ve bir başka aday ile birlikte girilir. FCE sınav skorunuz ömür boyu geçerli olup diğer pek çok sınavda olduğu gibi geçerlilik süre kısıtlaması bulunmamaktadır.

 

TOEIC (Test of English for International Communication):

TOEIC, Amerika merkezli ETS (Educational Testing Service) tarafından oluşturulmuş, özellikle iş dünyasına yönelik İngilizce iletişim becerileri üzerine yoğunlaşan ve yeterliliği ölçmeyi amaçlayan bir testtir. Her yıl dünya üzerinde 5 milyon kişinin üzerinde aday bu testi almaktadır. TOEIC soruları ağırlıkla günlük iş ortamlarında kullanılan konuşma ve yazı örnekleri kullanılarak hazırlanmaktadır. Birçok kurum ve şirket iş başvurularında, dil tazminatlarında ya da terfilerde, iş yaşamında İngilizce yazışma ve iletişim standartları konusunda adayların İngilizce bilgi düzeylerini anlamak için bu testin sonuçlarını bir gösterge olarak kabul eder. Sınav 4 temel bölümden (okuma, yazma, dinleme ve konuşma) oluşur ve internet üzerinden yapılır. TOEIC ETS tarafından yetkilendirilmiş test merkezleri tarafından yapılır.

 

GMAT (Graduate Management Admission Test):

Yurt dışındaki üniversitelerde işletme yüksek lisansı (MBA) yapmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır. Graduate Management Admission Council (GMAC) tarafından yapılmaktadır. GMAT Analitik Yazı (Analytical Writing Assessment), Bütüncül Mantık Yürütme (Integrated Reasoning), Sözel (Verbal) ve Sayısal (Quantitative) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Bu dört bölüm için ayrılan toplam süre 3 saat 30 dakikadır. Geçerlilik süresi girildiği tarihten itibaren 5 yıldır.

 

GRE (Graduate Record Examinations):

Başta ABD olmak üzere dünya çapında İngilizce eğitim veren üniversitelerin mühendislik, fen bilimleri ve bilgi teknolojileri gibi bölümlerinde yüksek lisans veya doktora yapabilmek için girilmesi gereken bir testtir. Educational Testing Service (ETS) tarafından yapılmaktadır. GRE, kompozisyon (Analytical Writing), sözel (Verbal Reasoning) ve sayısal (quantitative reasoning) olarak üç temel bölümden oluşmaktadır.

 

SAT (Scholastic Aptitude Test):

Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Bu sınav lisans eğitimi almak isteyen her ABD vatandaşından talep edilmekte ve bazı üniversiteler tarafından yabancı uyruklu öğrencilerden de istenmektedir. Üniversiteler genelde SAT 1 olarak bilinen sınava girmenizi şart koşarlar, fakat okumak istediğiniz bölüme ve okula göre SAT 2 sınavına girmeniz de gerekebilir. SAT 1 (Reasoning Test) sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan, yaklaşık üç saatlik bir genel yetenek ve bilgi testidir. SAT 2 (Subject Tests) ise biyoloji, kimya, fizik, tarih gibi alanlarda bilginizi ölçen bir saatlik ve çoktan seçmeli bir sınavdır.

 

BULATS (Business Language Testing Service):

Cambridge üniversitesi tarafından 30’dan fazla ülkede yapılmaktadır. İşe alımlarda pek çok organizasyon tarafından İş İngilizcesi konusunda yeterlilik kanıtıdır. BULATS ayrıca mevcut çalışanların da İş İngilizcesi seviyesinin tespitinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

×
Merak ettiklerinizi hemen sorun.