Mesleki İngilizce

ÖZEL AMAÇLI İNGİLİZCE EĞİTİM PROGRAMLARI (ESP-English For Specific Purposes)

Özel amaçlı İngilizce (ESP) günümüzde İngilizce eğitiminin en önemli alanlarından biri haline gelmiştir. Öğrencilerin hedef alanlarında ihtiyaç duyacakları İngilizce dil becerilerini kazandırmak birincil hedefimizdir. Özel amaçlı İngilizce eğitim programları American Time dil okullarında İş İngilizcesi, Turizm İngilizcesi ve uluslararası hukuk İngilizcesi olmak üzere 3 konuda verilmektedir. Bu üç program dışında birçok farklı başlık altında ESP programları mevcut olmakla birlikte bunlar özel dersler şeklinde alınabilir.

 

İş İngilizcesi (Business English):

 

American Time’ın iş dünyasının ihtiyaçlarını gidermek üzere oluşturduğu İngilizce eğitim programıdır. Sektöre özel çözümler sunan bu program, firma ve çalışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve çok kısa zamanda başarılı sonuçlar verir.
 

Bu programda öğrencilerin gelişimi sürekli takip edilir ve yapılan değerlendirmeler isteğe bağlı olarak firma yetkisi ile aylık olarak paylaşılır.
 

İş dünyası ile ilgili temel kavramların üzerinde durulurken öğrencilerin sunum becerilerinin geliştirilmesi de hedeflenmektedir.
 

Bu programda üzerinde durulan konu başlıkları: İş toplantıları, telefonda etkili konuşma, konferans ve sunumlar, cv hazırlama, sözleşmeler, teklif hazırlama, resmi yazışmalar, mesleki terimler, insan kaynakları şeklinde özetlenebilir.

 

Turizm İngilizcesi (English For Tourism):

 

Her yıl bir milyardan fazla insan diğer ülkeleri ziyaret etmekte ve bu durum turizm sektöründe İngilizceye hâkim nitelikli personele olan ihtiyacı arttırmaktadır. Bu program turizm sektöründe çalışan veya çalışmak isteyenler için özelleştirilmiştir.
 

Bu programda üzerinde durulan konu başlıkları: Rezervasyonlar, yiyecek içecek bilgisi, tur operatörlüğü, müşteri memnuniyeti, seyahat acenteleri, iş gezileri, kültür turları.

 

Uluslararası Hukuk İngilizcesi (International legal English):

 

Uluslararası ticaret hacmi her geçen gün artmakta ve buna paralel olarak özellikle çok uluslu şirketlerin global terimlere hakim hukukçu ve personellere olan ihtiyaçlarını da ortaya koymaktadır.
 

Bu programda üzerinde durulan konu başlıkları: Hukuki kelime bilgisi, hukuki yazışmalar, temel iş hukuku, sözleşme hazırlama, örnek vakalar üzerinden ikna ve uzlaşma senaryoları.

 

Havacılık İngilizcesi (English for Aviation)

 

Havacılık İngilizcesi temel olarak pilotlara ve hava trafik kontrolörlerine İngilizce iletişim becerileri kazandırmak için oluşturulmuş olup, zaman içerisinde kabin personelinden, yer hizmetlerine, teknisyenlerden güvenlik personeline kadar tüm birimler için farklı seviyelerde İngilizce gerektiren havacılık standartı haline gelmiştir.

 

Havacılık sektöründe çalışacaakların  belirlenen yeterliliği sağlayabildiklerini kanıtlayabilmeleri için TEAP (Test of English for Aviation Personnel) sınavına girmeleri gerekmektedir.